کاهش احتمال ابتلا به زوال عقل با مصرف مرکبات

به گزارش بازی های فکری، پژوهشگران در آنالیز های خود به این نتیجه رسیدند که مصرف روزانه مرکبات می تواند احتمال ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.

کاهش احتمال ابتلا به زوال عقل با مصرف مرکبات

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رژیم غذایی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی می تواند به کاهش خطر ابتلا به طیف وسیعی از بیماری ها از جمله زوال مغز و بیماری های مرتبط یاری کند.

زوال شناختی باعث کاهش عملکرد تفکر، حافظه، تمرکز و سایر عملکرد های مغزی است. این پدیده عمدتا در افراد مسن دیده می گردد و اغلب نشانه اولیه زوال عقل و سایر بیماری های عصبی است.

در حالی که برای بسیاری از افراد یک شرایط ناراحت نماینده است، می توان خطر ابتلا به آن را کاهش داد و آغاز زوال شناختی را به تاخیر انداخت. یکی از راه های انجام این کار، در کنار ورزش، داشتن یک رژیم غذایی متعادل است. براساس مطالعه ای که اخیرا در مجله تغذیه انگلیس منتشر شده، یک نوع میوه خاص می تواند در کاهش خطر ابتلا به زوال عقل مفید باشد.

این مطالعه نشان می دهد که میوه ها می توانند خطر ابتلا به زوال عقل را تا 23 درصد کاهش دهند. این نتایج پس از مطالعه بیش از 13 هزار شرکت نماینده در یک مطالعه ژاپنی به دست آمد.

آن ها دریافتند افرادی که هر روز مرکبات مصرف می نمایند، در مقایسه با افرادی که فقط یک یا دو بار در هفته از مرکبات استفاده می نمایند، در شش سال آینده به مقدار قابل توجهی کمتر به زوال عقل مبتلا می شوند. داده های مورد نظر برای این مطالعه از پایگاه داده بیمه مراقبت طولانی مدت ژاپن گرفته شده است.

علاوه بر این، محققان عوامل دیگری مانند مصرف سبزیجات، سایر میوه ها و سلامت کلی فرد را تنظیم کردند. از آنجایی که این عوامل متفاوت بودند، رابطه بین مرکبات و زوال عقل تفاوت زیادی نداشت.

نمونه هایی از مرکبات که به کاهش خطر ابتلا به زوال عقل یاری می نمایند، عبارتند از: لیمو، پرتقال، گریپ فروت، لیمو ترش سبز و نارنگی.

البته برای رسیدن به این نتیجه که مصرف مرکبات تاثیر قطعی بر کاهش خطر ابتلا به زوال عقل دارد، باید مطالعات و تحقیقات بیشتر و گسترده تری انجام داد.

بنابر اعلام وبگاه اکسپرس، زوال عقل یکی از کشنده ترین بیماری های دنیا است، بیماری که در حال حاضر با درمان های کمی موثر برای مبارزه با این بیماری غیر قابل درمان است. در حال حاضر، هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و درمان های موجود محدود است. در نتیجه، بودجه زیادی برای تحقیقات پیشگیرانه و واکنشی در نظر گرفته می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 شهریور 1401 بروزرسانی: 29 شهریور 1401 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1466

به "کاهش احتمال ابتلا به زوال عقل با مصرف مرکبات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش احتمال ابتلا به زوال عقل با مصرف مرکبات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید