پروتئینی که می تواند عامل نابینایی باشد

به گزارش بازی های فکری، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که تجمع نوعی پروتئین در چشم می تواند به نابینایی منجر شود.

پروتئینی که می تواند عامل نابینایی باشد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از وب سایت رسمی موسسه ملی بینایی آمریکا، پژوهشگران در جدیدترین بررسی های خود دریافتند پروتئینی که به ته نشین شدن کلسیم در مینای دندان منجر می شود، می تواند عامل انباشته شدن کلسیم در چشم افرادی باشد که به تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا (AMD) مبتلا هستند.

پژوهشی که در موسسه ملی بینایی (NEI) آمریکا اجرا شده است، نشان می دهد که این پروتئین موسوم به آملوتین (Amelotin) می تواند یک هدف درمانی برای بیماری های چشمی باشد.

دکتر گرام ویستو (Graeme Wistow)، از نویسندگان این پژوهش گفت: ما توانستیم با استفاده از یک مدل ساده کشت سلولی در چشم ، نشان دهیم که آملوتین، تحت فشار فعال می شود و نوعی کلسیم را شکل می دهد که معمولا مشابه آن، در استخوان و دندان دیده می شود. هنگامی که ما چشم افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولای خشک را بررسی کردیم، همین نوع کلسیم را دیدیم.

دژنراسیون ماکولا، به دو نوع مرطوب و خشک تقسیم می شود. اگرچه درمان هایی برای کند کردن فرایند پیشرفت دژنراسیون ماکولای مرطوب وجود دارد اما در حال حاضر هیچ درمانی برای دژنراسیون ماکولای خشک ارائه نشده است.

در دژنراسیون ماکولای خشک، کلسترول، لیپیدها، پروتئین ها و مواد معدنی در پشت چشم انباشته می شوند. انباشته شدن این عناصر می تواند مانع عملکرد لایه سلولی موسوم به لایه رنگدانه شبکیه (RPE) شود که سلول های بینایی شبکیه را تغذیه می کند و در نهایت به نابینایی منجر می شود.

پژوهشگران در بررسی های اخیر خود، یک ترکیب معدنی موسوم به هیدروکسیل آپاتیت (HAP) را در چشم بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولای خشک یافتند. هیدروکسیل آپاتیت، یک ترکیب اصلی در مینای دندان و استخوان است.

پژوهشگران، هیدروکسیل و آملوتین را فقط در چشم افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولای خشک یافتند. آملوتین نیز فقط در قسمت هایی وجود داشت که فاقد مواد خارج سلولی انباشته شده موسوم به دروسن (Drusen) بودند.

دکتر دینوشا راجاپاکس (Dinusha Rajapakse)، نویسنده ارشد این پروژه گفت: پیش از این پژوهش، هیچ کس نمی دانست که هیدروکسیل آپاتیت چگونه در چشم افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا انباشته می شود. از آنجا که این پروتئین معمولا در دندان وجود دارد، یافتن آن در چشم بیماران واقعا غیرمنتظره بود.

پژوهشگران باور دارند که نتایج این پژوهش، نهایتا به یافتن مولکول هایی منجر خواهند شد که می توانند سرعت بیماری را کاهش دهند و یا از آن پیشگیری کنند.

این پژوهش، در مجله Translational Research به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 209

به "پروتئینی که می تواند عامل نابینایی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروتئینی که می تواند عامل نابینایی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید