واکسن چینی سینوفارم بزنیم یا نه؟

به گزارش بازی های فکری، تهران (پانا) - پژوهشگران معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19 معتقدند که با توجه به تفاوت واکسن سینوفارم چین با واکسن های دیگر از نظر پلتفورم استفاده شده (ویروس غیرفعال)، استفاده از این واکسن می تواند منع مصرف کم تری داشته باشد.

واکسن چینی سینوفارم بزنیم یا نه؟

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش ایسنا، این واکسن یکی از واکسن های پرمصرف در جهان است. با توجه به این که در شرایط فعلی بهترین واکسن، در دسترس ترین واکسن کووید-19 است، در صورت دسترسی به واکسن سینوفارم و قرار دریافت در گروه های دارای اولویت واکسن، در استفاده از آن تردید نگردد.

اکنون مهم ترین و موثرترین شیوه کنترل و مبارزه با کووید-19 در جهان، استفاده از واکسن است. واکسن هایی که برای جلوگیری از بیماری کووید-19 استفاده می شوند یاری می نمایند که سیستم ایمنی بدن ما این ویروس را تشخیص داده و در صورت قرار دریافت در معرض آن، آمادگی لازم را برای مبارزه، جلوگیری از بیماری زایی و یا ابتلا به فرم های شدید بیماری داشته باشد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، تا تاریخ 10 می 2021 تعداد 125 کارآزمایی بالینی واکسن در حال اجرا است که شامل 77 کارآزمایی در فازهای یک و دو و 33 کارآزمایی در فاز سه است. تا به امروز تعداد هشت واکسن برای استفاده کامل و تزریق، تاییدیه دریافت نموده اند و 15 واکسن دیگر نیز حداقل توسط یک کشور تایید شده اند.

با توجه به این موضوع پژوهشگران کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19 شواهد علمی مرتبط با واکسن سینوفارم را مورد آنالیز قرار دادند.

واکسن سینوفارم توسط کشور چین ساخته شده و به بازار عرضه شده است. در اوایل سال 2020 موسسه زیستی بیجینگ و شرکت دولتی سینوفارم چین اقدام به فراوری واکسن کووید-19 به نام BBIBP-CorV کردند. در ماه ژوئن همین سال محققان گزارش کردند که این واکسن نتایج امیدوارنماینده ای در میمون های ایجاد می نماید. بعد از آن نتایج کارآزمایی های بالینی فاز یک و دو نیز نشان داد که واکسن هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نمی نماید و این در حالی است که در افراد دریافت نماینده واکسن آنتی بادی علیه کووید-19 ایجاد می گردد. در ماه جولای نیز کارآزمایی بالینی فاز سه در امارات متحده عربی، مراکش و پرو شروع شد و در نهایت در ماه می 2021 توسط سازمان جهانی بهداشت تاییدیه دریافت کرد.

در تاریخ 29 ژانویه مجارستان به عنوان اولین کشور اروپایی استفاده از این واکسن را مجاز دانست و بیان کرد که از واکسن چینی استفاده می نماید و در حال حاضر بیش از 40 کشور مجوز استفاده اضطراری از واکسن سینوفارم را صادر نموده اند.

واکسن سینوفارم از نوع واکسن غیرفعال شده ویروس کووید-19 است. برای ساخت آن ابتدا ویروس بر روی کشت سلولی (Vero Cell) تکثیر شده و پس از غیر فعال سازی ویروس و عملیات تغلیظ و خالص سازی، با استفاده از ادجوانت آلومینیوم به شکل مایع واکسن تبدیل شده است.

واکسن سینوفارم چین دو نوع است. یکی از واکسن ها در پکن و نوع دیگر آن در ووهان فراوری و ارزیابی می شوند. از آن جایی که در ایران واکسن سینوفارم پکن وارد شده است. گزاره برگ کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19 در مورد واکسن سینوفارم پکن است.

کاربرد واکسن سینوفارم در گروه های سنی

این واکسن برای افراد بالای 18 سال کاربرد دارد. اگرچه در بروشور واکسن ذکر شده است که برای گروه های بالاتر از 18 سال قابل استفاده است، اما با توجه به محدود بودن حجم نمونه در سالمندان در نتایج کارآزمایی اولیه منتشرشده در ابتدا و تا زمان دریافت اطلاعات تکمیلی، توصیه به استفاده این واکسن در گروه سنی 18 تا 60 سال شده بود. ولی اکنون در همه گروه های سنی بالای 18 سال استفاده می گردد.

عوارض جانبی واکسن سینوفارم

در مطالعات بالینی، عوارض شدید با این واکسن گزارش نشده است. شایع ترین عارضه، درد در محل تزریق بوده است که بالاتر از 10 درصد گیرندگان واکسن این علایم را نشان داده اند و در کل بین یک تا 10 درصد از گیرندگان واکسن نیز سایر علایم مانند تب موقت، احساس ضعف، سردرد، اسهال، قرمزی، سفتی، تورم و خارش محل تزریق داشتند. راش جلدی در محل تزریق، تهوع و استفراغ، خارش در محل های غیر از تزریق، درد عضلانی، درد مفاصل، خواب آلودگی و گیجی از عوارض ناشایع بعد از تزریق واکسن بوده است که حدودا بین یک در هزار تا یک درصد گیرندگان واکسن را شامل شده است.

موارد منع دریافت واکسن سینوفارم

- اشخاصی که سابقه آلرژی به این واکسن و یا هر یک از اجزای تشکیل دهنده آن را دارند؛

- اشخاصی که سابقه واکنش های افزایش حساسیتی (Hypersensitivity) و یا بیماری های مزمن شدید دارند؛

- اشخاصی که دچار بیماری حاد متوسط تا شدید با یا بدون تب هستند تا زمان بهبودی ممنوعیت مصرف دارند و

- دوران بارداری و شیردهی

هشدارهای اختصاصی

- تزریق داخل عروقی واکسن اکیدا ممنوع است

- هنگام تزریق واکسن باید داروهای درمان آنافیلاکسی مانند اپی نفرین برای درمان واقعه احتمالی در دسترس باشند

- افراد دریافت نماینده واکسن باید تا 30 دقیقه بعد از تزریق در دسترس بوده و در مرکز تزریق نماینده بمانند.

موارد احتیاط در مصرف

- در صورت وجود اختلالات انعقادی و یا کاهش پلاکت های خون به دلیل خطر خون ریزی محل تزریق، باید احتیاط گردد.

- در افراد با ضعف سیستم ایمنی و یا افراد دریافت نماینده داروهای تضعیف سیستم ایمنی (مانند بیماران مبتلا به سرطانی که در حال دریافت شیمی درمانی هستند) ممکن است پاسخ سیستم ایمنی به واکسن کاهش یابد. در این شرایط اگر امکان محافظت فرد با سایر روش های پیشگیری وجود دارد، می توان واکسیناسیون را تا سرانجام دوره مصرف داروها به تعویق انداخت. در افرادی با ضعف مزمن سیستم ایمنی، واکسیناسیون توصیه می گردد، گرچه ممکن است پاسخ ایمنی کم تر باشد.

- در موارد صرع کنترل نشده و یا بیماری های عصبی پیش رونده و افرادی که سابقه ابتلا به گیلن باره داشته اند، حتما نظر پزشک معالج پیش از دریافت واکسن پرسش گردد.

- در مورد تداخل دارویی با سایر داروها هنوز مطالعات معتبر انجام نشده است

آنالیز اثربخشی واکسن سینوفارم در برابر واریانت های کووید-19 نشان داده است که این واکسن در برابر واریانت انگلیس (B.1.1.7) موثر است. در برابر واریانت آفریقای جنوبی (B.1.351) تا حدودی موثر است و این واریانت حدود 2.5 تا 3.3 برابر مقاوم تر از ویروس اصلی نسبت به واکسن است. در مورد اثربخشی واکسن سینوفارم در برابر واریانت هند (B.1.617) در حال حاضر هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهند واکسن های تاییدشده علیه آن موثر نیستند.

پژوهشگران معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19 در گزاره برگ واکسن سینوفارم عنوان نموده اند که این واکسن یکی از واکسن های مصرفی در کشور ایران است و با توجه به تفاوت آن با واکسن های دیگر از نظر پلتفورم استفاده شده (ویروس غیرفعال)، می تواند منع مصرف کم تری داشته باشد. تعداد زیاد کشورهای مصرف نماینده و استفاده زیاد از این واکسن، آن را تبدیل به یکی از واکسن های پرمصرف در جهان نموده است. با استناد به این که بهترین واکسن در شرایط فعلی، در دسترس ترین واکسن کووید-19 است، استفاده از این واکسن توصیه می گردد. در نهایت توصیه می گردد که در صورت دسترسی به آن و قرار دریافت در گروه های دارای اولویت واکسن، در استفاده از آن تردید نگردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 970

به "واکسن چینی سینوفارم بزنیم یا نه؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "واکسن چینی سینوفارم بزنیم یا نه؟" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن چینی سینوفارم بزنیم یا نه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید