مطالعه NIH در خصوص فواید قلبی کلسترول خوب تردیدهایی ایجاد نموده است

به گزارش بازی های فکری، نیم قرن است که به زبان ساده کلسترول به دو دسته خوب و بد تقسیم می گردد. لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) به عنوان کلسترول بد در نظر گرفته می گردد و آن را مسئول انسداد شریان ها و ایجاد سکته مغزی یا حملات قلبی می دانند، در حالی که لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) به عنوان شکل خوب کلسترول قلمداد شده زیرا LDL را می گیرد، در جریان خون قرار می گیرد و آن را به کبد باز می گرداند.

مطالعه NIH در خصوص فواید قلبی کلسترول خوب تردیدهایی ایجاد نموده است

در دهه 1970، یک پروژه تحقیقاتی بنیادی به نام مطالعه قلب فرامینگهام، ارتباط ثابتی را بین افزایش سطح HDL و کاهش خطر حمله قلبی شناسایی کرد. این انجمن طی دهه ها از زمان پیدایش خود، به پزشکان توصیه می نماید که سطوح بالاتر HDL می تواند در برابر حمله قلبی محافظت کند.

از زمان مطالعه فرامینگهام، محققان چندین تحقیق دیگر را انجام داده اند که نتایج بسیار متناقضی را ارائه نموده. وقتی به قومیت های اروپایی سفیدپوست نگاه می کنیم، سطح پایین HDL مطمئناً می تواند با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط باشد، اما زمانی که گروه های متفاوت نژادی بیشتری جمع آوری شدند، این ارتباط بااین قوت دیده نشد.

ناتالی پامیر، از دانشگاه علوم و بهداشت اورگان و نویسنده ارشد این تحقیق تازه، گفت که درک تفاوت های نژادی که می تواند در هنگام تجزیه و تحلیل تأثیر سطوح HDL بر خطر حمله قلبی نقش داشته باشد، مهم است. تحقیقات پامیر، داده های یک مطالعه طولانی مدت سکته مغزی که بیش از 20 هزار نفر را برای بیش از یک دهه ردیابی نموده بود، آنالیز کرد.

هدف این بود که این پیوند دیرینه را درک کنیم که معین گردد که HDL در همه قومیت ها اثرات مفید دارد یا خیر.

داده هایی که پامیر و همکارانش تجزیه و تحلیل کردند از پروژه ای به نام REGARDS (دلایل تفاوت های جغرافیایی و نژادی در سکته مغزی) بود، مطالعه ای که برای آنالیز عوامل خطر مختلف سکته مغزی بین بزرگسالان میانسال سفیدپوست و سیاه پوست در ایالات متحده طراحی شده بود.

یافته های اولیه یک فرض کلی را تایید کرد، سطوح بالای کلسترول LDL بدون در نظر گرفتن قومیت، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد. اما بقیه تحقیقات باعث شگفتی هایی شد.

در خصوص کلسترول خوب یا HDL، این تحقیق نشان داد که سطوح پایین فقط با افزایش بیماری قلبی در بزرگسالان سفید پوست مرتبط است و جالب بود که سطوح بالای HDL با حملات قلبی کمتر در شرکت کنندگان سفیدپوست یا سیاه پوست همراه نبود.

پامیر مطرح می نماید که شاید احتیاج به بازبینی الگوریتم پیش بینی خطر بیماری های قلبی عروقی باشد.

در حال حاضر معین نیست که چرا کلسترول HDL می تواند تأثیر متفاوتی بر خطر بیماری قلبی بین قومیت ها داشته باشد. شان کودی، یک اپیدمیولوژیست از موسسه ملی قلب، ریه و خون گفت که این یافته ها مستلزم مطالعه بیشتر در خصوص خواص کلسترول HDL است.

پس یافته ها نشان می دهند که یک آنالیز ژرف در اپیدمیولوژی متابولیسم لیپید لازم است، به ویژه از نظر اینکه چگونه نژاد ممکن است این روابط را تغییر دهد.

این مطالعه در مجله American College of Cardiology منتشر شده.

منبع: NIH

منبع: یک پزشک
انتشار: 3 آذر 1401 بروزرسانی: 3 آذر 1401 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1493

به "مطالعه NIH در خصوص فواید قلبی کلسترول خوب تردیدهایی ایجاد نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالعه NIH در خصوص فواید قلبی کلسترول خوب تردیدهایی ایجاد نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید