فریدون کنار شهری است که سفره ایرانی را بی نظیر می نماید

به گزارش بازی های فکری، میراث آریا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده و گزارش های بدست آمده، فریدون کنار شهری است که سفره ایرانی را بی نظیر می نماید.

فریدون کنار شهری است که سفره ایرانی را بی نظیر می نماید

اهل هر نوع سفر که باشید احتمالا با جشن ها، شاد می شوید و برای عزیزان چشم به راهتان سوغات برمی دارید. تابستان دارد به نیمه های خودش نزدیک می گردد و شالیزارهای مازندران رنگ های سبز قشنگشان را می دهند به کاهی و طلایی. فصل برداشت و دروی برنج که می رسد در گوشه و کنار این سرزمین پربرکت به پاس قدردانی از خالق آفرینش، آیین ها و ضیافت هایی برگزار می گردد تا ضمن جشن، پایکویی و سرور، بخاطر برکت و نعمت و یک دوره دیگر کاشت، داشت و برداشت محصول و فراغت موقت از کار در مزرعه در میان خانواده ها و اهالی هر منطقه، دسته جمعی مراتب سپاسگزاری از خداوند انجام گردد.

جشن های خرمن را در این سرزمین دنبال کنید که سرشار موسیقی است و پایکوبی و شادی. لبریز عشق است و مهربانی. خوردنی های خوشمزه هم فراوان است، خاصه آنهایی که با برنج و محصولات مرتبط با آن مثل آرد برنج طبخ می شوند.

بیایید این بار با هم به شهر منحصر بفرد فریدون کنار برویم؛ در فریدون کنار، ساحل به پیشوازتان می آید و دریا به شما سلام می نماید. آسمان لاجوردی و نیلی آن را فراخ می یابید که به سکوت دعوتتان می نماید و دیدن.

در این شهر دلربا به نگاه کردن جزر و مدهای ممتد، موج های شوق آفرین رها، دریای همواره زیبا، ماسه، حباب، صدف، کشتی های کوچک باری و تفریحی، ماهی های درشت و ریز، بوی رطوبت، خاک باران خورده، روزهای مه آلود و شالیزارهای کوچک و بزرگ و تالاب ها دعوتید.

در فریدون کنار موسیقی آب هر روح بی تابی را آرام می نماید، در این شهر کوچک باشکوه، از دیدنی دریای فریبا که فارغ شدید به ملاقات آب بندان های بسیار بروید. در تابستان هم می توانید آواز نشاط انگیز پرندگان ساکن و مهاجر را بشنوید؛ در زمستان البته این موسیقی طنین اندازتر از همه سال است. این روزها می توانید به آغوش دریا بشتابید و از گرمی آب لذت ببرید.

قدمت فریدون کنار طبق آثار تاریخی که تا به امروز کشف شده حداقل 3800 سال است. قصر فریدون شاه شاخص ترین مدرک این ادعاست که آثار آن میان شالیزارهای جنوب شرق این شهرستان واقع شده است و به قال کتی مشهور است.

فریدون کنار حدود 9 کیلومتر ساحل ماسه ای دارد که 80 درصد بیشتر آن آزاد است. برای راه رفتن روی ماسه های نرم هر وقت دلتان خواست به مازندران بیایید؛ از تابستان گرم تا زمستان سرد که دیدنی موج های بلند دریا خوشحالتان می نماید. دسترسی به ساحل آسان است، دریا همین نزدیکی است؛ دیوار به دیوار شهر. علاوه بر شنا در منطقه ها مجاز، می توانید با قایق ها، شناورها و کشتی های تفریحی گشتن در دریا را هم تجربه کنید اگر تا به امروز تجربه ننموده اید.

فریدون کنار در جوامع بین المللی نامی آشناست، می پرسید چرا؟ تنها زیستگاه بین المللی درنای سیبری در ایران و یکی از چهار زیستگاه درنای سیبری دنیا در این شهر واقع شده است. نادرترین موجود زنده ایران، زمستان ها را در تالاب های فریدون کنار میگذراند. امید آخرین بازمانده جمعیت غربی درنای سیبری بشمار می رود که پس از مرگ جفت خود، حدود 14 سال پیاپی به تنهایی صدها کیلومتر پرواز و مهاجرت زمستانه می نماید و وارد تالاب فریدون کنار می گردد. آذر می توانید با تورهای پرنده نگری به اینجا بیایید و این پرنده زیبا که صدای آرام، آهنگین و فلوت مانندش شبیه کروک کروک است را بشنوید. این پرنده سفید که انگار ماسک قرمز تیره ای از نوک منقار تا پشت چشمش کشیده شده با پاهای قرمز، اواخر اسفند فریدون کنار را به مقصد خانه ییلاقی اش در شمال روسیه ترک می نماید.

باور کنید فریدون کنار از یک استان هم بیشتر جای دیدنی و مقصد سفر و…، دارد. قول می دهم در فرصت دیگری این شهر قشنگ را با جزییات بیشتری معرفی کنم. اما امروز بیایید به جشن خرمن برویم. جانم برایتان بگوید؛ علت مقبول بودن برنج اینجا ریشه در تالاب ها و آب بندان های بزرگ و کوچک شهر دارد. حضور پرشمار پرندگان در این تالاب ها در تمامی فصول سال خاصه پاییز و زمستان که زیستگاه پرندگان مهاجر نیز هستند، بخشی از پروتئین مورد احتیاج خاک را تامین، آب زراعی را ذخیره، سفره آب زیرزمینی را تغذیه نموده و بار آلودگی را کاهش می دهند.

آب بندان ها و برخی از کشتزارها پس از برداشت محصول برنج در انتها پاییز زیر آب می فرایند و آب بندان هایی را در طول زمستان تشکیل می دهند. مکان این آب بندان ها ثابت است، چون داری خاکریزهای بلندتر و محکم تری برای نگهداری آب پس از انتها کشت و کار هستند. این آب بندان ها در زمستان به محل پرورش ماهی هم تبدیل می شوند. حالا یقین دارم علت مرغوبیت برنج فریدون کنار را می دانید؛ مزارع برنج با حضور پرندگان و ماهی ها جان میگیرند و خاک قوت دارد. وجود این پرندگان به مدت پنج تا هفت ماه در شالیزارها باعث تزریق مقادیر زیادی فضله پرندگان شده و این کودهای طبیعی به علت دارا بودن مقادیر زیادی ازت و فسفر موجب غنی شدن خاک شالیزارهای منطقه می شوند و مصرف انواع کودهای شیمیایی را به حداقل ممکن می رسانند. بنابراین محصول بدست آمده ارگانیک است.

برنج فریدون کنار طعم و عطری ویژه و هضم راحتی دارد. خوش پخت است و بیشتر از سایر ارقام محلی قد میکشد. درصد ترک خوردگی و اندازه چسبندگی آن نیز بعد از پخت به مراتب کمتر است. بارندگی ها که خوشبختانه تعدادشان در این شهر کم نیست و زمین حاصلخیز و جلگه ای، فریدون کنار را به کشتگاه مستعد برنج تبدیل نموده است. نام برنج این شهر را جز سالم ترین برنج های ایران بلکه دنیا می آورند که در خرداد سال 1396 به خاطر مرغوبیت و مورد پسند همگان بودن به ثبت ملی رسید و دارای نشان جغرافیایی برنج فریدون کنار شد. فریدون کناری ها در سال بیش از 150 هزار تن برنج صادر می نمایند.

تا یک ماه دیگر حتی بیشتر جشن های خرمن برپاست. حق دارید بگویید در این اوضاع مالی کی حال جشن رفتن و جشن گرفتن دارد، ولی این مردم که هنوز هم به دیرینه گی رسم های قشنگ و پر معنایشان باور دارند، به سرور و شادی و چَکهِ سِما می پردازند و یاد ساکنان و اقوام پیشین این دیار را زنده می نمایند که در شرایط سخت تر از این هم زیستند و با خواندن و اجرای حرکات موزون در مزارع و حین کار نمی گذاشتند ناامیدی و خستگی بر آنها چیره گردد.

گشت و گذارتان که به انتها رسید سری به بازار ماهی فروشان بزنید و به راسته برنج فروشان، در خیابان ولیعصر بروید، در برنج فروشی ها یک مشت برنج اصیل فریدون کنار را بو کنید. خوشتان آمد سوغات بردارید.

نویسنده: زهرا اسلامی | روزنامه نگار حوزه گردشگری

منبع: همگردی
انتشار: 15 مرداد 1401 بروزرسانی: 15 مرداد 1401 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1438

به "فریدون کنار شهری است که سفره ایرانی را بی نظیر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فریدون کنار شهری است که سفره ایرانی را بی نظیر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید