درگیری گوگل با محقق هوش مصنوعی این شرکت رسوایی آفرید

به گزارش بازی های فکری، به گزارش خبرنگاران به نقل از انگجت، حساب کاربری متعلق به این کارمند در گوگل برای استخراج هزاران فایل و به اشتراک گذاری آنها در خارج از شرکت مذکور مورد استفاده قرار گرفته است.

درگیری گوگل با محقق هوش مصنوعی این شرکت رسوایی آفرید

این کارمند که مارگارت میشل نام دارد، یکی از مدیران ارشد واحد اخلاق هوش مصنوعی در گوگل است و اگر چه هنوز از گوگل اخراج نشده، اما به وی گفته شده که طی روزهای آینده حق استفاده از ابزار کاری خود را در گوگل ندارد.

ماه گذشته یکی دیگر از محققان برجسته هوش مصنوعی به نام تیمنیت گبرو از این شرکت اخراج شد. گوگل ابتدا ادعا کرد علت اخراج وی نگارش مقاله ای مشترک در خصوص پیشرفت های هوش مصنوعی گوگل بدون اجازه و هماهنگی این شرکت بوده، اما پس از مدتی معین شد وی به دلیل انتقاد از رفتارهای تبعیض آمیز گوگل در قبال رنگین پوست ها و اقلیت های نژادی اخراج شده است.

گوگل در بیانیه ای در خصوص برخورد اخیر با یکی از کارکنان خود گفته است: سیستم امنیتی ما به طور اتوماتیک حساب کاربری کارمندانی که به دنبال انتقال اطلاعات حساس به خارج از گوگل باشند را قفل می نماید و در خصوص اخیر هم همین رخ داده است.

در عین حال کارشناسان مستقل مطمئن نیستند که گوگل در این زمینه صداقت داشته باشد. میشل قبلاً در حساب توئیتری خود از کوشش های گبرو حمایت نموده و از گوگل و بعضی شرکت های فناوری دیگر به علت تبعیض های جنسیتی و نژادی و غیره انتقاد نموده بود.

وی روز سه شنبه در توئیتی از ساندر پیچای مدیر عامل گوگل به علت اعمال تبعیض علیه زنان سیاه پوست نیز انتقاد نموده بود. گبرو که خود زنی سیاه پوست است با میشل در گروه اخلاق هوش مصنوعی گوگل همکار بوده و قبلاً اعلام نموده بود اگر گوگل به نظرات وی احترام نگذارد از این شرکت خواهد رفت. گوگل دسترسی گبرو به ایمیل شرکتی وی را مسدود نموده و مدعی استعفای وی شده است.

هزاران نفر از کارمندان گوگل، دانشگاهیان و سایرین با امضای نامه ای سرگشاده از گبرو و دیدگاه های وی حمایت نموده اند. پس از این رویداد، پیچای از نحوه رسیدگی به این موضوع توسط گوگل عذرخواهی کرد و از آنالیز و تحقیق در این زمینه اطلاع داد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 769

به "درگیری گوگل با محقق هوش مصنوعی این شرکت رسوایی آفرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگیری گوگل با محقق هوش مصنوعی این شرکت رسوایی آفرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید