تور یونان ارزان: با شگفت انگیزترین موزه ها و آثار باستانی شهر آتن آشنا شوید

به گزارش بازی های فکری، شهر آتن، مرکز یونان که عمدتا از آن به عنوان خاستگاه تمدن غرب نام برده می گردد، شهری تاریخی با آثار باستانی و موزه های متعدد است.

تور یونان ارزان: با شگفت انگیزترین موزه ها و آثار باستانی شهر آتن آشنا شوید

سفر با تور یونان ارزان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

شهر آتن به زادگاه دموکراسی و مهد تمدن غرب مشهور است. این شهر با قدمتی 5 هزار ساله، از قدیمی ترین و تاریخی ترین شهرهای جهان بوده که آثار باستانی ارزشمندی را در خود جای داده است. به همین سبب جای تعجب نیست که یکی از غنی ترین شهرهای جهان به لحاظ آثار و بناهای تاریخی به شمار رود. بی شک آکروپولیس که معبد پارتنون در آن قرار گرفته است، مشهورترین بنای تاریخی شهر و نماد آتن است؛ اما تنها جاذبه تاریخی آن محسوب نمی شود. و ده ها اثر باستانی تاریخی تماشای دیگر از ویرانه نیایشگاه ها تا گورستان های پراکنده و موزه ها در آن به چشم می خورد. در این مطلب خبرنگاران نگاهی به 8 جاذبه باستانی شهر آتن می اندازیم.

شهر باستانی آتن از مطلوب ترین مقاصد گردشگری جهان است که در بین گردشگران ایرانی نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است. برترین تور آتن را می توانید از میان لیست کامل و متنوع تورهای مختلف خبرنگاران از آژانس های معتبر انتخاب و برای سفر آینده تان برنامه ریزی کنید.

1. گورستان کرامیکوس

با این وجود که کرامیکوس (Kerameikos)، از زیباترین محوطه های باستانی شهر آتن است، اما به نسبت بازتماشامایندگان کمی دارد. نام این گورستان برگرفته از کاراموس است. کاراموس که از او در اساطیر یونان به عنوان خدای سفالگری یاد می شود، پسر دیونیزوس و آریادنه بود. واژه سرامیک که امروزه در بیشتر زبان های جهان به کار برده می شود از ریشه یونانی کرامیکوس به معنای سفال یا شیء پخته شده استخراج شده است. کرامیکوس روزگاری محل زندگانی سفالگران و پیشه گرانی بود که از گِل رود اریدانوس برای ساخت سفال بهره می بردند.

قدیمی ترین مقبره های این منطقه در عصر برنز شروعین (بین 2700 تا 2000 سال پیش از میلاد) ساخته شدند. بعدها این گورستان تا سده ششم میلادی نیز به طور مداوم مورد استفاده قرار می گرفت و به مرور به یکی از مهم ترین گورستان های آتن بدل شد.

2. آگورای باستان

آگورای باستان در سرسبزترین بخش های موناستیراکی و آکروپولیس واقع است و روزگاری قلب تپنده شهر آتن به حساب می آمد. آگورا در یونان باستان به میدان های عمومی یا محل اجتماع عموم مردم گفته می شد که حکم مراکز شهر را ایفا می کردند. آگورا باستان از معدود جاذبه های تاریخی جهان است که قطار از میان آن عبور می نماید. بازدید از آگورا معمولا بخشی از تور آکروپولیس است؛ با این حال، تعداد انگشت شماری از گردشگرانی که با هدف بازدید از مشهورترین جاذبه شهر آتن بلیط تور را خریداری می نمایند، سری به آگورای باستان می زنند. این میدان باستانی، زمانی مرکز فعالیت های سیاسی، مذهبی، اجتماعی، فرهنگی شهر آتن بوده است.

آگورای باستان در اوایل سده ششم میلادی ساخته شد. این میدان عمومی با یورش اسلاوها در سال 580 میلادی کم کم رها شد. این اثر باستانی در اواسط قرن نوزدهم در زیر ساختمان ها و بناهای نو مدفون و رفته رفته از چهره شهر محو شد. معدودی از ساختمان های آگورای باستان سالم به جای مانده اند. در این میان، معبد هفائستوس (Hephaestus) به طرز خارق العاده ای گذر زمان و تحولات تاریخی را تاب آورده و دست نخورده به جای مانده است. هفائستوس، ساختمانی با ستون های بسیار زیبا است که در سده پنجم بنا نهاده شدند. دیگر اثر باستانی که سالم به جای مانده، استوآی آتالوس است که از رَواق ها یا پیشگاه خانه های یونان باستان به شمار می رود. قدمت استوآی آتالوس به سده دوم پیش از میلاد بازمی شود. این رواق امروزه بازسازی شده و موزه آگورا نیز در آن قرار گرفته است.

3. آگورای رومی

شهر آتن که از مشهورترین شهرهای تاریخی جهان است، بیش از یک آگورا داشته است. آگورای رومی در مقایسه با آگورای باستان، قدمت کمتری دارد. این آگورا در بین سال های 11 تا 19 پیش از میلاد بنا نهاده شده است. آگورای رومی به نسبت همتای کهن خود از اهمیت کمتری برخوردار بود، اما پس از حمله سال 257 به آتن به یک مرکز بازرگانی و حکومتی بدل شد. در این دوران، با احاطه شدن شهر با دیوارهای رومی، وسعت شهر بسیار کمتر شد. همانند آگورای باستان، آگورا رومی نیز به اشتباه به عنوان یک فروم یا میدان رومی نیز شناخته می شود که بعدها با ساخت صدها ساختمان تازه ضمیمه قلمرو امپراتوری روم شرقی و عثمانی شد. در حالی که بسیاری از بناهای این محوطه باستانی ویران شدند، اما بناهایی تماشای نیز برجای مانده اند.

یکی از این بناها دروازه آتنا آرکجتیس (Gate of Athena Archegetis) است که ورودی آگورا محسوب می شود و هم اکنون در بخش غربی این محوطه برجای خود به جای مانده است. دروازه آتنا آرکجتیس درست به مانند یک معبد یونانی با چهار ستون سنگی و سقفی شیب دار ساخته شده است. در نقاشی های کهن می توان این دروازه باستانی را در میان خیابان هایی با خانه های بسیار مشاهده کرد. این خانه ها بعدها برای حفظ میراث باستانی شهر تخریب شدند. در آگورا رومی مسجد فتحیه نیز وجود دارد که در قرن هفدهم میلادی در هنگام سلطه عثمانیان در آتن ساخته شد. این مسجد در سال 2017 پس از بازسازی و بازسازی، به روی عموم بازگشایی شد. در محل مسجد فتحیه به صورت منظم نمایشگاه های فرهنگ-هنری برگزاری می شود.

4. طاق هادریان

طاق هادریان در خیابانی باستانی قرار گرفته که روزگاری شهر قدیمی آتن را به محله های نوی که رومیان در زمان امپراتور هادریانوس ساخته بودند متصل می کرد. طاق هادریان که در سال 131 میلادی بنا شده، از مجموعه ای از ستون های کورینتی و ستون نماهایی از جنس مرمر ساخته شده است. طاق هادریان در کنار خیابانی شلوغ قرار گرفته که تنها با چند حصار فلزی احاطه شده است. معمولا صف طولانی برای بازدید از این طاق تماشای وجود ندارد؛ در واقع، مردم تنها در هنگام عبور از این طاق لحظه ای توقف می نمایند و گاهی از آن عکاسی می نمایند. با توجه به دو کتیبه باستانی که در طاق هادریان قرار گرفته است، این بنا سزاوار توجه بیشتری است. یکی از کتیبه ها درست روبه روی آکروپولیس قرار گرفته است که روی آن عبارت: آتن، شهر باستانی تئوس. حکاکی شده و روی کتیبه دیگر که رو به بافت نو شهر قرار گرفته است نیز چنین حکاکی شده است: شهر هادریان، نه شهر تئوس.

5. کتابخانه هادریان

کتابخانه هادریان که در سال 132 میلادی به دستور امپراتور روم ساخته شد، دوران پرآشوبی را از سر گذرانده است. این بنای باستانی در سال 267 در پی یورش به آتن ویران و در میان دیوارهای رومی شهر محصور شد. 150 سال بعد نیز بازسازی و بازسازی شد. با این حال، نام این بنا اندکی گمراه نماینده است. کتابخانه هادریان چیزی بیش از صرفا یک کتابخانه است و در آن فضاهایی برای اجرای کنسرت، سخنرانی و همین طور استخر سرپوشیده نیز تعبیه شده است. در حیاط کتابخانه هم ویرانه های یک کلیسا وجود دارد. این کلیسا سه بار ساخته و ویران شده است که آخرین ویرانی آن بر اثر آتش سوزی در سال 1885 رخ داد. بازدید از کتابخانه هادریان نیز جزئی از تور آکروپولیس است.

6. موزه آگورای باستان

هنگامی که از یک محوطه باستانی تماشا می کنید به سختی می توانید ظاهر و اهمیت آن را در دوران اوجش در نظر مجسم کنید. موزه آگورای باستان برترین راه چاره برای حل چنین مسئله ای است. در این موزه مجموعه ارزشمندی از آثار باستانی از دوران نوسنگی تا پس از امپراتوری روم شرقی و عثمانی در معرض نمایش گذاشته شده است. در موزه آگورای باستان می توان همه نوع اثر باستانی از گلدان ها و تندیس های سفالین تا سلاح های عصر نوسنگی و عصر برنز را نیز مشاهده کرد. هرآنچه در این موزه به نمایش گذاشته شده، درون گودال ها و مقبره های محوطه آگورای باستان کشف شده است.

7. معبد زئوس

معبد زئوس المپیایی، تعبیری درست برای این ضرب المثل مشهور است که گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی. ساخت این معبد بزرگ که زمانی بزرگ ترین معبد در تمام یونان محسوب می شد در سال 515 پیش از میلادی به دستور پیسیس تراتوس جوان شروع شد. با سرانجام این معبد، پیسیس تراتوس دیگر جوان نبود، بلکه از مرگ او 650 سال می گذشت! در حقیقت، ساخت معبد زئوس بیش از 700 سال طول کشیده بود. در عین شگفتی، گذر زمان نیز تأثیر خود را بر معبد گذاشته است. تنها 15 ستون از 104 ستون این بنا به جای مانده اند. یکی از این ستون ها در اثر وزش بادهای سهمگین در سال 1852 فرو ریخت. اما از آنچه امروز بر جای مانده، می توان حدس زد که این معبد روزگاری چه شکوه و عظمتی داشته است. در معبد زئوس، زمانی دو مجسمه بزرگ یکی از زئوس و دیگری از هادریانوس که خود را از تبار پادشاه خدایان یونان می دانست وجود داشت.

8. موزه ملی باستان شناسی آتن

موزه ملی باستان شناسی در ساختمانی باشکوه با معماری نئوکلاسیک متعلق به قرن نوزدهم، قرار گرفته است. موزه باستان شناسی ملی آتن با وجود 11 هزار اثر باستانی، بزرگ ترین موزه یونان محسوب می شود. قرار بود در ابتدا تنها آثار باستانی که طی حفاری هایی در اواسط و اواخر قرن نوزدهم به دست آمده بودند در این موزه به نمایش گذاشته شوند؛ اما مجموعه آثار باستانی این موزه به مرور تمامی یافته های باستانی کشور یونان را در بر گرفت. امروزه موزه ملی باستان شناسی پنج نمایشگاه دائمی دارد که در بر می گیرنده مجموعه آثار باستانی مربوط به دوران ماقبل از تاریخ، مجسمه های به جای مانده از قرن هفتم پیش از میلاد تا قرن پنجم میلادی، سفال های باستانی یونان، آثار فلزی و هنری از مصر و آسیای صغیر متعلق به 5 هزار سال قبل میلاد تا زمان فتح رومیان است.

منبع: کجارو / matadornetwork.com
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1316

به "تور یونان ارزان: با شگفت انگیزترین موزه ها و آثار باستانی شهر آتن آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان ارزان: با شگفت انگیزترین موزه ها و آثار باستانی شهر آتن آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید