نجم آبی پرورش دهیم

به گزارش بازی های فکری، اگر یک گیاه با گل های آبی در ابتدای بهار نظر شما را به خود جلب نموده است، احتمالا نجم آبی را دیده اید. آن را بکارید تا با گل های بهاره اش سر زنده تان کند!

نجم آبی پرورش دهیم

نجم آبی ارتفاعی در حدود 10 تا 20 سانتی متر پیدا خواهد نمود. اما به خاطر ساقه گل دهنده ای که در فصل بهار فراوری می نماید، ارتفاع بیشتری پیدا خواهد نمود.

نجم آبی گیاهی پیاز دار است و پیازهای کوچک آن همزمان با رشد گیاه بزرگ می شوند و تکثیر می یابند. البته خود گیاه هم دانه افشانی خود را انجام می دهد و کار شما را راحت می نماید.

برگ های نازک و شمشیر مانند گیاه از پایه آن رشد خواهند کرد و بعد از مدتی حالتی قوسی می گیرند و به این ترتیب اجازه می دهند گل ها بهتر دیده شوند. گل های گیاه ستاره مانند یا زنگ شکل هستند.

اگر توضیحات بالا شما را متقاعد به کاشتن این گیاه کرد، به شرایط پرورش آن هم نگاهی بیاندازید!

شرایط پرورش

- نور

اگر چه نجم آبی در شرایط آفتاب کامل و مستقیم، تا مکانی با مقداری سایه رشد بهتری دارد، اما می توان آن را تقریبا در هر جایی کاشت، حتی در زیر درختان!

- آبیاری

زمانی که گیاه را تازه کاشته اید، آن را به خوبی آبیاری کنید. بعد از آن آبیاری میانه و منظم مناسب خواهد بود.

- خاک

نجم آبی نسبت به خاکش خیلی سخت گیر نیست و تنها به زهکشی آن اهمیت می دهد. خاک این گیاه باید زهکشی خوبی داشته باشد.

- نجم آبی برای رشد خوب به گذراندن دوره ای سرما احتیاج دارد.

کاشت

پیازهای نجم آبی در اواسط تا اواخر پاییز کاشه می شوند، یعنی در همان موقعی که منتظر اولین موج سرما هستیم. پیازها و خود گیاه خیلی بزرگ نیستند پس برای اینکه چشم انداز خوبی با آنها به وجود آورید باید تعدادی از آنها را در کنار هم بکارید. کاشت نجم آبی به همراه دیگر گیاهان هم فکر خوبی است. گل های زیبای این گیاه می تواند ترکیبی عالی با گیاهان گل دار یا گیاهان برگی دیگر بسازد.

انتهای پیازها گرد است و قسمت بالای آنها اندکی نوک تیز تر است. این قسمت نوک تیز باید رو به بالا کاشته گردد. اما نگران نباشید، حتی اگر پیاز گیاه را برعکس هم کاشته باشید، گیاه خودش کار را درست می نماید و درمی آید.

پیازها را در عمق 7 تا 12 سانتی متری خاک بکارید. می توانید پیازها را نزدیک به هم بکارید چرا که گیاهان کوچک هستند. مثلا با رعایت یک فاصله 7 سانتی متری بین پیازها، آنها را در قطعه ای زمین نزدیک به هم بکارید. می توانید یک چاله بزرگ حفر کنید و چند پیاز را با هم بکارید به جای اینکه بخواهید برای هر پیاز چاله ای جدا بکنید، با این روش کارتان ساده تر می گردد.

این گیاه در طول زمستان سبز نخواهد بود و تنها پیاز آن خواهد ماند. بهتر است 6 هفته بعد از گلدهی، شاخسار گیاه را بچینید تا فرصت اندوختن انرژی داشته باشد و سپس به دوره استراحت برود.

اگر می خواهید نجم آبی را به جای دیگری از باغچه تان منتقل کنید، می توانید پیازهای گیاه را از خاک درآورده و در آن قسمت بکارید و یا دانه های گیاه را در آن قطعه از زمین پخش کنید. پاییز برترین زمان برای انتقال پیازها از جایی به جای دیگر است. اگر زمانی غیر از پاییز این کار را انجام دادید، گیاه را تا مدتی به خوبی آبیاری کنید تا در خاک مستقر گردد.

می توانید نجم آبی را در گلدان هم بکارید. اگر می خواهید آنها را از باغچه به داخل گلدان منتقل کنید، اجازه دهید گلدهی شان تمام گردد، سپس آنها را جا به جا کنید.

تکثیر

همانطور که گفتیم می توان گیاه را از طریق ازدیاد پیاز یا کاشت دانه تکثیر کرد.

برای تکثیر گیاه از طریق تکثیر پیاز، ابتدا اجازه دهید تا گیاه به خوبی رشد کند و بزرگ گردد، با بزرگ شدن گیاه پیاز آن هم بزرگ می گردد و پیازهای کوچکی در اطراف پیاز اصلی نمایان می شوند. این پیازهای کوچک همان چیزی است که برای پرورش گیاه به آن احتیاج داریم. اجازه دهید این پیازهای کوچک اندکی بزرگ شوند. سپس آنها را از طریق تیغ یا چاقویی تیز و تمیز از گیاه جدا کنید. در هنگام جدا کردن دقت داشته باشید که مقداری ریشه برای هر پیاز ببرید. این پیازها را در قسمت دیگری از باغچه و یا گلدانی جداگانه بکارید.

برای تکثیر گیاه به روش کاشت دانه، ابتدا اجازه دهید غلاف دانه ها خشک گردد. سپس دانه ها را از غلاف خارج نموده و در جایی که می خواهید بکارید. بقیه کار با خود گیاه است!

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 1442

به "نجم آبی پرورش دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نجم آبی پرورش دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید