پاسخ صریح خطیب زاده به بیانیه تروئیکای اروپا

به گزارش بازی های فکری، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی گفت: اورانیوم فلزی کاربرد های صلح آمیز نیز دارد و هم اکنون بعضی کشور ها از سوخت مبتنی بر اورانیوم فلزی برای رآکتور های خود استفاده می نمایند و این موضوع، منافاتی نیز با معاهده عدم اشاعه و تعهدات پادمانی کشور ها ندارد.

پاسخ صریح خطیب زاده به بیانیه تروئیکای اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان قیمت از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، در پاسخ به پرسش خبرنگاران در ارتباط با بیانیه اخیر سه کشور اروپایی، گفت: البته بیانیه منتشره، بیانیه مشترک سخنگویان وزارت خارجه های این سه کشور بوده و نه بیانیه مشترک وزرای خارجه، اما در هر صورت همانگونه که از سوی سازمان انرژی اتمی نیز اعلام شد، بهره برداری از کارخانه فراوری اورانیوم فلزی اصفهان مندرج در قانون مجلس شورای اسلامی و فراوری سوخت پیشرفته (سیلیساید) برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران، دو موضوع کاملاً متفاوت از هم هستند. آنچه که آژانس مبادرت به گزارش دهی در خصوص آن نموده است، ناظر بر شروع فعالیت تحقیق و توسعه برای طراحی سوخت پیشرفته تری برای رآکتور تحقیقاتی تهران تحت عنوان سوخت سیلیساید است که ایران دو سال پیش برنامه آن را به اطلاع آژانس رسانیده و اخیرا نیز اطلاعات طراحی مربوطه را ارائه نموده است.

خطیب زاده با اشاره به اینکه در فرآیند فراوری سوخت سیلیساید، اورانیوم فلزی یک محصول میانی است، توضیح داد: پرسشنامه اطلاعات طراحی کارخانه اورانیوم فلزی اصفهان هنوز به آژانس ارائه نشده و این اقدام، پس از انجام تمهیدات لازم و در مهلت معین شده در قانون انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با انتقاد از جوسازی های بی اساس در این خصوص، اضافه نمود: اورانیوم فلزی کاربرد های صلح آمیز نیز دارد و هم اکنون بعضی کشور ها از سوخت مبتنی بر اورانیوم فلزی برای رآکتور های خود استفاده می نمایند و این موضوع، منافاتی نیز با معاهده عدم اشاعه و تعهدات پادمانی کشور ها ندارد. ضمن آنکه این فناوری برای ایران که باید احتیاج های بیماران خود به رادیودارو ها را با بهترین کیفیت تهیه کند، یک الزام است و کاملا از جنبه های بشردوستانه و صلح آمیز برخوردار می باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 760

به "پاسخ صریح خطیب زاده به بیانیه تروئیکای اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ صریح خطیب زاده به بیانیه تروئیکای اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید