واکنش مشاور نخست وزیر عراق درباره موعد انحلال مجلس عراق

به گزارش بازی های فکری، عبدالحسین الهنداوی، مشاور نخست وزیر عراق در امور انتخابات تاکید نمود بر اساس قانون اساسی، مجلس باید دو ماه پیش از زمان انتخابات، منحل گردد.

واکنش مشاور نخست وزیر عراق درباره موعد انحلال مجلس عراق

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از المعلومه، عبدالحسین الهنداوی، درباره موضع دولت درخصوص جمع آوری امضای 172 نماینده برای انحلال مجلس یک روز پیش از برگزاری انتخابات گفت: این موضوع مستقیما با دولت در ارتباط نیست بلکه مساله مورد اشاره قانون اساسی است که تصریح دارد مجلس باید دو ماه پیش از انتخابات منحل گردد.

وی گفت: کمیساریای عالی انتخابات بر اساس مستندات لغو انتخابات در خارج از عراق را آنالیز نموده همچنین وزارت امور خارجه اعلام نموده به دلیل مسائل فنی و اپیدمی کرونا قادر به برگزاری منظم انتخابات در سفارتخانه ها نیست، از سویی دیگر به دلیل مسائل مربوط به قانون انتخابات که کشور را به 83 حوزه انتخابیه تقسیم نموده است، برگزاری آن در خارج و نیز دادن کارت هوشمند انتخابات به اتباع عراقی خارج از کشور به دلیل ضیق وقت، ممکن نیست.

الهنداوی گفت: ضمانت های متعددی برای برگزاری انتخابات سالم و شفاف وجود دارد از جمله استفاده از کارت هوشمند تا علاوه بر ممانعت از تقلب، کسی نتواند چند بار رای دهد، افزون بر کارت هوشمند، نهادهای داخلی و اتحادیه وکلا به همراه ناظران بین المللی بر انتخابات نظارت خواهند داشت.

مشاور الکاظمی توضیح داد: زمان برگزاری انتخابات زودهنگام نهایی است و همه رای دهندگان باید کارت هوشمند داشته باشند و هرگونه تعویق در زمان انتخابات بسیار سخت است و گروه های سیاسی نامزدهای خود را معرفی نموده و ائتلاف بندی ها شروع شده است.

وی در انتها گفت: تاخیر در تصویب بودجه 2021 تاثیری بر زمان انتخابات ندارد و بودجه مشخصی برای کمیساری انتخابات جدا از بودجه اختصاص یافته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 888

به "واکنش مشاور نخست وزیر عراق درباره موعد انحلال مجلس عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش مشاور نخست وزیر عراق درباره موعد انحلال مجلس عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید