لبنان، چرا قاضی پرونده انفجار بیروت تغییر کرد؟، تأکید حزب الله بر شفاف سازی تحقیقات

به گزارش بازی های فکری، منابع لبنانی گزارش دادند که علت تغییر قاضی پرونده انفجار بیروت ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد و کسی نمی تواند حزب الله یا هرگروه دیگری را در این پرونده متهم کند.

لبنان، چرا قاضی پرونده انفجار بیروت تغییر کرد؟، تأکید حزب الله بر شفاف سازی تحقیقات

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری النشره ملاحظات زیادی در پفراینده انفجار بندر بیروت و آنالیز های فنی و حقوقی آن وجود دارد که نشان می دهد رسیدگی قضایی به این پفراینده بعد از گذشت 6 ماه آن گونه که باید نبوده است اما کشف حقیقت این انفجار مهیب لازم است و باید معین گردد؛ چگونه این حجم از نیترات آمونیوم منفجر شد، چه کسی این مقدار مواد منفجره خطرناک را وارد نموده است و چرا این مواد 7 سال در بندر مانده بود؟ در نهایت نیز باید معین گردد عاملان و مشارکت نمایندگان اصلی در فرایند انفجار چه کسانی بودند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

به همین دلیل سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود که هفته گذشته انجام شد از جنبه فنی، قضایی و حقوقی به این مسئله پرداخته گفت که حزب الله و سوریه به اتهامات و شایعه هایی که بعضی رسانه ها و گروه های سیاسی علیه آنها در زمینه پفراینده انفجار بیروت مطرح می نمایند اهمیت نمی دهند.

بر اساس این گزارش و چارچوبی که دبیرکل حزب الله معین نموده جریان 8 مارس و حزب الله بیشترین آسیب را در صورت عدم اعلام حقیقت انفجار بندر بیروت می بینند به ویژه که این یک پفراینده بشردوستانه است.

قربانیان انفجار بندر بیروت متعلق به گروه خاصی نیستند و از همه اقشار لبنان از جمله شیعیان و هواداران مقاومت نیز هستند.

محافل جریان 8 مارس در این زمینه گزارش دادند تماس هایی که طی روزهای اخیر اجرا شده است نشان می دهد انتقال پفراینده انفجار بندر بیروت از قاضی فادی صوان به یک قاضی دیگر موضوع سیاسی نیست و دلایل اجباری در این زمینه وجود دارد که هیچ کس نمی تواند آنها را تغییر دهد، علاوه بر آن قاضی صوان از آسیب دیدگان انفجار بندر بیروت به شمار می رود و از نظر قانونی یک ذی نفع در این پفراینده است.

اگر این ملاحظات وجود نداشت و بحث صلاحیت قضایی مطرح نبود هیچ کس نمی توانست این پفراینده را به قاضی دیگری منتقل کند. به گفته محافل جریان 8 مارس ملاحظات زیادی درباره قاضی صوان وجود دارد و با وجود ادعاهای زیادی که وی علیه حسان دیاب نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان مطرح نموده بود تا امروز نتوانسته است هیچ کس را در پفراینده انفجار بندر محکوم کند، همچنین تردیدهایی درباره نتایج تحقیقات جنایی در شعبه اطلاعات که سید حسن نصرالله خواهان علنی شدن آن بود وجود دارد، ضمن اینکه این تحقیقات زمانی اجرا شده بود که رسیدگی به پفراینده انفجار بندر به عهده قاضی صوان بود.

روز گذشته پس از یک جلسه علنی در شورای عالی قضایی نام دو قاضی از جمله طارق بیطار و سامر یونس و 3 نام دیگر از جمله یک زن برای به عهده دریافت پفراینده انفجار بندر بیروت مورد آنالیز نهاده شد که از میان آنها طارق بیطار انتخاب شد. وی توسط کلود نجم وزیر دادگستری در دولت پیشبرد امور لبنان معرفی شده بود.

بر اساس این گزارش محافل جریان هشت مارس و گروههای شیعه خواهان معین یک قاضی بی طرف و بدون وابستگی به گروه یا حزب خاصی برای رسیدگی به پفراینده انفجار بندر شدند، بر همین اساس اطلاعات نشان می دهد که قاضی بیطار یک قاضی مستقل و بی طرف و به دور از گرایش های سیاسی و حزبی است.

همچنین طبق اطلاعات وی به پاکدستی و تجربه در امور جنایی مشهور است. منابع جریان هشت مارس گزارش دادند که قاضی بیطار انفجار بندر و رسیدگی به آن را از همان جایی که قاضی صوان به او واگذار نموده است کامل خواهد نمود.

منابع لبنانی معتقدند که تسریع در فرایند رسیدگی به پفراینده انفجار بندر بیروت و روشن شدن کامل حقیقت به نفع همه است و کسی اجازه ندارد که حزب الله یا هر گروه دیگری را بدون دلیل و توجیه متهم کند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 841

به "لبنان، چرا قاضی پرونده انفجار بیروت تغییر کرد؟، تأکید حزب الله بر شفاف سازی تحقیقات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، چرا قاضی پرونده انفجار بیروت تغییر کرد؟، تأکید حزب الله بر شفاف سازی تحقیقات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید