سخنگوی سازمان غذا و دارو: روزانه 50 هزار دوز واکسن کرونا تزریق می گردد

به گزارش بازی های فکری، خبرگزاری خبرنگاران- سخنگوی سازمان غذا و دارو از تزریق روزانه 50 هزار دوز واکسن کرونا در کشور اطلاع داد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو: روزانه 50 هزار دوز واکسن کرونا تزریق می گردد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، کیانوش جهانپور آخرین آمار تزریق واکسن کرونا در کشورمان را بیش از 640 هزار دز مطرح کرد و اضافه نمود: از این جمع حدود 140 هزار نفر هم هر دو دز واکسن را دریافت نموده و به صورت کامل واکسینه شده اند.

او ادامه داد: تا امروز حدود 1 میلیون و 995 هزار دز واکسن وارد کشور شده و در اختیار سازمان غذا و دارو قرار گرفته است که فردا هم حدود 100 هزار دز به آن اضافه نموده می گردد.

آقای جهانپور توضیح داد: بخش اعظم دز های وارداتی در کشور تقسیم و بیش از 640 هزار دز آن تزریق شده ایست و در حال حاضر روزانه به طور متوسط 40 هزار و 50 هزار نفر مورد تزریق قرار می گیرند.

او گروه های اولویت دار در تزریق واکسن کرونا را کادر درمان، سالمندان، دارندگان بیماری های زمینه ای بیان کرد و اضافه نمود: حدود 75 درصد دارندگان بیماری های زمینه ای را سالمندان شامل می شوند و در رأس آن ها دیابتی ها هستند. آن هایی هم که در سامانه سیب، پرونده دارند به وسیله همان سامانه و سایر فراخوان های عمومی می توانند از زمان و مکان تزریق آگاه شوند. وی اضافه نمود: خوش بین هستیم که در انتهای بهار و آغاز تابستان فاز 2 تزریق را پشت سر بگذاریم.

آقای جهانپور گفت: امیدواریم با آغاز تابستان تزریق افراد عادی در جامعه آغاز گردد. انتهای تابستان را با فاز 3 تزریق ها و پایین را با فاز 4 تزریقات پیش خواهیم برد و فاز 4 تزریقات، فاز نهایی می باشد و در این فاز حدود 70 درصد جمعیت تحت پوشش ایمنی جمعی به وسیله واکسینه شدن قرار می گیرند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو، سامانه سیب را سامانه سلامت یکپارچه سلامت معرفی کرد و اضافه نمود: بیش از 85 درصد جمعیت کشور باید دارای پرونده الکترونیک سلامت در این سامانه باشند و آن دسته از افرادی که دارای پرونده الکترونیک سلامت نباشند می توانند در روستا ها به شبکه سلامت روستایی و در شهر ها به واحد های بهداشت خانه بهداشت مراجعه و از خدمات بهداشتی مورد احتیاج بهره گیری نمایند.

همراهی دز یادآوری در کنار واکسن کوبایی

رئیس انستیتو پاستور ایران از همراهی دز بوستر یا یادآوری واکسن های کرونای مشترک ایران و کوبا اطلاع داد.

علیرضا بیگلری در استودیو گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما اضافه نمود: دز یادآوری می تواند از ماه اول تا ماه نهم پس از تزریق دو دز اول واکسن تزریق گردد، دز یادآوری به گونه ای عمل می نماید که حتی افرادی را که پیشتر کرونا گرفته اند و بهبود یافته اند فقط با تزریق یک دز یادآوری، ایمن سازی می نماید.

او ادامه داد: در حال حاضر بیش از 100 هزار دز واکسن کوبایی کرونا در کشورمان وجود دارد که حدود 50 هزار دز آن در فاز سه صرف خواهد شد که پس از دریافت پاسخ مثبت از این فاز، تحقیقات فراوری صنعتی و گسترده این واکسن آغاز می گردد.

دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در سوی دیگر استودیو با بیان اینکه میزان دز مورد احتیاج کشورمان برای رسیدن به ایمنی مطمئن حدود 120 میلیون دز است، اضافه نمود: تا این لحظه و با پیشبرد راستاهای چهارگانه جهت تامین واکسن و عقد قرارداد با کواکس و سایر کشورهای فراوری نماینده تا به امروز ورود حدود 240 میلیون دز به کشورمان محتمل شده و حتی اگر 50 درصد ضریب منفی هم پیش بیاید ما به 120 میلیون دز واکسن مورد احتیاج کشورمان دست خواهیم یافت.

محمدحسین فلاح مهرآبادی معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی هم در ارتباط زنده تصویری با این برنامه گفت و گو محور با اشاره به تزریق دز سوم واکسن فراوریی موسسه رازی گفت: طبق تحقیقات اجرا شده، ایمنی کامل با تزریق دو دز اولیه حاصل می گردد و دز سوم یا همان دز استنشاقی در حوزه فوقانی تنفسی سبب دفع ویروس می گردد و انتقال ویروس به حداقل خواهد رسید.

او با اشاره به واکسن ابداعی موسسه رازی توضیح داد: این واکسن در مرحله تست های بالینی واقع شده است و پس از موفقیت در مراحل تست، به فراوری انبوه خواهد رسید.

دکتر جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در استودیو با بیان اینکه سلامتی، حقوق مسلم هر فرد است ، اضافه نمود: واکسن به عنوان فرآورده ای که از ظرائف و پیچیدگی های بسیاری برخوردار می باشد، محصولی نیست که از بازار آزاد تهیه گردد در این راستا نباید فریب افراد سودجو را خورد که واکسن را به وسیله غیر حرفه ای و غیر استاندارد تهیه و در محل نامناسب نگهداری می نمایند؛ زیرا در بازار آزاد، زنجیره سرد رعایت نمی گردد البته در این راه حتما با متخلفان و سوداگران دارو برخورد خواهد شد.

دکتر بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران در سوی دیگر استودیو گفت: واکسن ها جلوی اپیدمی ویروس ها را نمی گیرند کسانی که واکسن می زنند فقط به نوع شدید بیماری مبتلا نمی شوند پس با تزریق واکسن باز هم باید نکات بهداشتی را رعایت کرد حتی واکسن های فراوریی باید با هر جهش ویروس بازمهندسی شوند.

دکتر حامد حسینی مجری مطالعات بالینی واکسن کووبرکت هم در دیگر ارتباط زنده تصویری با این برنامه گفت: در حال آماده شدن برای اجرای فاز سوم تزریق واکسن کووبرکت بر روی 21 هزار نفر هستیم، دارویی که در فاز اول به 56 نفر داوطلب اول به سازمان غذا و دارو ارائه نموده ایم 91 درصد در محیط آزمایشگاهی قادر به خنثی سازی ویروس کرونا بوده است.

او ادامه داد: در حال حاضر، در فاز نیمه صنعتی، توانایی در اختیار گذاشتن بیش از یک میلیون دز در ماه را داریم و امیدواریم تا خاتمه فاز سوم و خاتمه خرداد ماه، این میزان را به 10 میلیون دز در ماه برسانیم.

دکتر جهانپور در استودیو ههم از برخورد با افرادی که اقدام به تزریق خارج از اولویت فاز یک نموده اند و حتی با کسانی که در رده های بالاتر حکم ناظر را داشته اند، اطلاع داد و اضافه نمود: با متخلفان تزریق خارج از اولویت و دست اندرکاران و ناظران این موضوع برخورد اداری لازم اجرا شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، او ادامه داد:وزارت بهداشت واکسن کرونا را خریداری می نماید و بر اساس سند ملی و اولویت های برنامه ملی در سراسر کشور رایگان و عادلانه توزیع و تزریق خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 936

به "سخنگوی سازمان غذا و دارو: روزانه 50 هزار دوز واکسن کرونا تزریق می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی سازمان غذا و دارو: روزانه 50 هزار دوز واکسن کرونا تزریق می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید