دولت در بازار تخم مرغ دخالت می نماید، اما در بازار مسکن نه!

به گزارش بازی های فکری، در حالیکه بازار مسکن این روز ها در مرز انفجار قیمتی قرار گرفته است، معاون امور مسکن وزیر راه و شهرسازی می گوید: بر اساس آنالیز های انجام شده در 7 استان کشور (در شهر های مرکز استان) متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی (طی مرداد 99) زیر 5 میلیون تومان بوده است. در 19 استان متوسط قیمت مسکن زیر 10 میلیون تومان، در 2 استان بالای 10 میلیون و زیر 15 میلیون تومان و فقط در یک استان (شهر تهران) متوسط قیمت مسکن بالای 20 میلیون تومان بوده است.

دولت در بازار تخم مرغ دخالت می نماید، اما در بازار مسکن نه!

جهت دریافت خدمات آلاچیق چوبی جنگلی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، محمود محمودزاده معاون امور مسکن وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این که در 26 استان کشور متوسط قیمت مسکن زیر 10 میلیون تومان است، اضافه نمود: اگر برای این استان ها متوسط گیری کنیم، متوسط قیمت مسکن کشور 24 میلیون تومان نیست، بلکه 10 تا 12 میلیون تومان خواهد بود.

محمودزاده در پاسخ به این پرسش که چرا طی ماه های مرداد و شهریور سال جاری گزارش متوسط قیمت مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی منتشر نشده و آیا این عدم انتشار با هدف کنترل قیمت ها انجام شده است، اظهار کرد: بر اساس قولی که داده ایم به زودی متوسط قیمت مسکن 29 استان کشور را اعلام خواهیم کرد.

وی ادامه داد: روز های گذشته برای اولین بار در شورای عالی مسکن این قیمت ها ارائه شد که بسیار به صحت نزدیک است و می تواند قیمت واقعی مسکن را در کشور نشان دهد، به جای این که متوسط قیمت مسکن شهر تهران برای کشور ملاک قرار دهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که طی روز های آینده متوسط قیمت مسکن 29 استان کشور در سایت معاونت مسکن و ساختمان بارگذاری می گردد، اضافه نمود: اگر قیمت های درست و صحیح را اعلام کنیم در بازار مسکن راهنماست، اما اگر فقط آمار خام را منتشر کنیم طبیعی است که گمراه نماینده خواهد بود، به عنوان نمونه در شهر تهران متوسط قیمت مسکن را بیست و چند میلیون تومان اعلام می نمایند، اما از نظر علمی وقتی از یک جامعه ای می خواهیم آماری را استخراج کنیم باید بخشی را که قیمت غیرطبیعی دارد خارج کنیم.

محمودزاده بیان نمود: اگر در تهران عدد منطقه یک را از متوسط قیمت مسکن خارج کنیم، متوسط قیمت مسکن پایتخت به 10 تا 15 میلیون تومان خواهد رسید.

بسیاری از مردم قدرت خرید خانه را از دست داده اند

سید مرتضی افقه استاد اقتصاد دانشگاه چمران اهواز در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به اینکه مسکن این روز ها درد بسیاری از مردم شده است، گفت: قیمت مسکن طی دو سال گذشته بیش از سه برابر شده است، این موضوع نیز به دلایل مختلفی اتفاق افتاده، در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به 24 میلیون تومان رسیده که به معنای واقعی کلمه فاجعه است، بازار مسکن کاملا رها شده و دولت نیز به هیچ عنوان قادر نیست این بازار را کنترل کند.

وی اضافه نمود: اینکه معاون امور مسکن وزیر راه و شهرسازی می گوید که در 26 استان، متوسط قیمت هر متر خانه زیر 10 میلیون تومان است، مطلب افتخارآمیزی نیست که وی بر زبان می آورد، کار دولت شده همین حرف های معمولی و عادی که حتی یک کارمند ساده آن اداره نیز می تواند بر زبان بیاورد، تنها به یک جستجوی ساده احتیاج دارد، مسئولان باید به ارائه راه چاره بپردازند، نه اینکه مدام تنها گفتار درمانی نمایند، در حال حاضر بسیاری از مردم حتی توانایی خرید یک متر مسکن را ندارند، در همبن شهر های کوچک که معاون وزیر اشاره می نماید؛ متری 10 میلیون تومان، فکر می کنید کم است.

افقه گفت: تا همین پارسال در بسیاری از شهر های کوچک خانه کمتر از متری دو میلیون بود، اما الان همین ملک را متری 6 میلیون تومان نمی فروشند، الان کسی که در شهر کوچکی زندگی می نماید و درآمد بسیار کمی دارد، چه کاری باید انجام تا خانه دار گردد، مقامات فکر می نمایند که، چون مسکن در استان های کوچک و محروم نیز نشده متری 20 میلیون تومان خیلی خوب شده، در حالیکه آن ها نیز به اندازه خودشان افزایش سرسام آوری داشته اند و معلوم نیست کسانی که خانه ندارند، باید چه اقدامی انجام دهند که صاحب سقف بالای سر شوند.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه افزایش تورم یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن بوده است، بیان داشت: این تورم نیز به دلیل رشد نقدینگی در جامعه و افزایش قیمت مدام کالا ها و خدمات مختلف اتفاق افتاده، از سوی دیگر کاهش ارزش پول ملی به سبب افزایش نرخ دلار نیز به التهاب بازار های سرمایه ای دامن زده که این موضوع خود باعث افزایش بیشتر قیمت ها شده، بنابراین همانطور که ملاحظه می کنید، این شرایط یک چرخه و رابطه است که مدام تکرار می گردد، اما متاسفانه هیچگونه تلاشی برای بهبود این اوضاع انجام نمی گردد، البته اینطور نیز می توان گفت که توانی برای مقابله با این گرانی های افسار گسیخته وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

اشکال باورنکردنی به قیمت مسکن

نسخه وزیر راه برای کنترل قیمت مسکن؛ عدم انتشار آمار!

دولت در بازار تخم مرغ دخالت می نماید، اما در بازار مسکن نه!

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه طنز تلخ ماجرا نیز آن جاست که دولت در هر بازاری حتی تخم مرغ دخالت می نماید و معاون اول رئیس جمهوری برای کنترل افزایش قیمت تخم مرغ کارگروه تشکیل می دهد، اضافه نمود: اما برای مسکن که مهم ترین احتیاج افراد جامعه است و سهم بسیار عظیمی از سبد معیشتی مردم را شامل می گردد، هیچ گونه کاری انجام نمی دهد، دولت در تمامی بازار ها دخالت می نماید، اما در بازاری که باید دخالت کند، مبادرت به این کار نمی نماید، در تمامی جهان مسکن تنها بازاری است که دولت ها در آن دخالت می نمایند و اجازه نمی دهند که مسکن از یک کالای مصرفی به یک کالای سرمایه تبدیل گردد.

وی اضافه نمود: اما در کشور ما برعکس است و الان مسکن تبدیل به کالایی سرمایه ای شده که افراد با سرمایه های کلان به منظور به دست آوردن سود های نجومی و موهوم وارد می شوند، بدون اینکه دولت کاری کند، بعد از آن نیز طی شش ماه مسکن دو برابر می گردد، در مقابل تنها معاون وزیر مربوطه به واقع یک سری بدیهیات را می گوید، ما می توانیم برای از میان برداشتن مسائل از تجربیات پیروز دیگر کشور ها استفاده کنیم، تمامی کشور هایی که توانستند بازار مسکن خود را کنترل نمایند، این کار را به وسیله ابزار مالیاتی انجام دادند، اما متاسفانه در کشور ما سال هاست که این موضوع به حال خود رها شده و برای استفاده از آن قدمی برداشته نشده است.

افقه با اشاره به اینکه اگر ما طرح آمایش سرزمینی را به طور صحیح اجرا نموده بودیم، امروز با مشکل مسکن در شهر های عظیم روبرو نبودیم، یادآور شد: بر اساس آمار های رسمی حدود 50 درصد از جمعیت کشور در 5 استان اصلی و حدود 20 درصد از جمعیت کشور در استان تهران ساکن هستند، چنین تمرکزگرایی مسائل بسیار زیادی را به بار می آورد که مهم ترین آن ها مهاجرت از شهر های کوچک و روستا ها به شهر های عظیم از جمله پایتخت است، نبود شغل مناسب و امکانات و زیرساخت های اولیه در بسیاری از شهر ها باعث به وجود آمدن بحران های حادی شده که بعضی از آن ها را امروز می توان به خوبی مشاهده کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 501

به "دولت در بازار تخم مرغ دخالت می نماید، اما در بازار مسکن نه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت در بازار تخم مرغ دخالت می نماید، اما در بازار مسکن نه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید