خبرنگاران آیا مشکل بویایی و چشایی ارتباطی به ویروس کرونا دارد؟

به گزارش بازی های فکری، تهران - خبرنگاران - دبیر انجمن جراحان راینولوژی ایران اظهار داشت که متخصصان در حال آنالیز ارتباط مسائل بویایی و چشایی گزارش شده با ویروس کرونا جدید هستند و هنوز این ارتباط به طور قطعی اثبات نشده است.

خبرنگاران آیا مشکل بویایی و چشایی ارتباطی به ویروس کرونا دارد؟

سید علی رضا مصباحی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرنگاران درباره موارد مطرح شده در خصوص مشکل بویایی و چشایی بعضی شهروندان در روزهای اخیر و ارتباط احتمالی آن با ویروس کرونا جدید بیان نمود: ویروس کرونا یک ویروس جدید و با ویژگی های خاص خود است. وقتی با یک ویروس جدید روبرو می شویم، بعضی رفتارهای آن برای ما قابل پیش بینی نیست و با گذشت زمان می توانیم مسائل ناشی از آن را شناسایی کنیم.

دبیر انجمن جراحان راینولوژی ایران اضافه نمود: از زمانی که این بیماری در کشور ما شایع شده با گروه متخصصان گوش و حلق و بینی که با بیماران دارای مسائل بویایی و چشایی دارند، روبرو می شویم. یکی از مسائلی که مطرح می نمایند، شیوع بالای اختلالات بویایی است.

مصباحی توضیح داد: با توجه به مقالات معتبر منتشر شده، یکی از خصوصیات مطرح شده در خصوص ویروس کرونا این است که به بافت عصبی علاقه دارد و می تواند آن را درگیر کند. در نتیجه این اتفاق می تواند به وسیله مخاط بویایی اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: یکی از تئوری هایی که در این زمینه مطرح شده، این است که اختلال بویایی ممکن است به خاطر درگیری بافت بویایی در بینی با ویروس باشد. حالا اینکه این موضوع چقدر اهمیت دارد و خطرناک است را نمی دانیم. حتی درباره برگشت پذیری یا برگشت ناپذیری بویایی هم چیزی نمی دانیم و در حال حاضر بیماران را رصد نموده و موارد مختلف را آنالیز می کنیم تا بتوانیم پاسخ بدهیم.

تاثیر کرونا بر بویایی هنوز اثبات نشده است

این متخصص گوش و حلق و بینی گفت: اصولا بعضی ویروس ها علاقه خاصی به مخاط بویایی دارند و آن را تحت تاثیر قرار می دهند. حتی بعضی بیماران می گویند که بعد از یک سرماخوردگی ساده، بویایی خود را از دست داده اند. در نتیجه این تئوری اثبات شده که بعضی ویروس ها باعث تخریب مخاط بویایی می شوند و امکان دارد ویروس کرونا جدید هم این کار را انجام بدهد، اما همچنان تایید آن با گذشت زمان تعیین می گردد. این موضوع هنوز اثبات نشده و نمی توانیم بگوییم اختلالات بویایی ناشی از بیماری کووید 19 است. متخصصان در کل کشور به این موضوع حساس شده اند و در حال جمع آوری اطلاعات در این زمینه هستند.

مصباحی اظهار کرد: مردم در زمینه اختلالات بویایی خیلی نگران نباشند؛ زیرا زمانی افراد مشکوک به ابتلای کووید 19 هستند که سایر علائم شایع مثل تب، بدن درد، سرفه های خشک و تنگی نفس را داشته باشند و اینکه فردی فقط اختلالات بویایی داشته باشد، دلیلی بر ابتلا به کووید 19 نیست.

افراد با مشکل بویایی به پزشک مراجعه نمایند

دبیر انجمن جراحان راینولوژی ایران گفت: افرادی که فقط مشکل بویایی دارند هم باید به پزشک مراجعه نمایند؛ زیرا اختلالات بویایی علت های مختلفی دارد. می توان با تجویز بعضی داروها به درمان یا پیشگیری از پیشروی بیماری جلوگیری کرد.

استفاده خودسرانه از داروهای کورتون دار ممنوع

وی درباره داروهایی که در خصوص درمان اختلالات بویایی مصرف می گردد و اغلب آنها کورتون دار است و این موضوع می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن گردد، بیان نمود: با توجه به اپیدمی موجود، مصرف داروهای استروئیدی را به طور جدی نهی می کنیم. باورهای غلطی در این زمینه وجود دارد و متخصصان بارها گفته اند که مصرف این داروها به صلاح نیست. بعضی افراد به محض علائم سرماخوردگی یا بدن درد، بلافاصله آمپول دگزامتازون می زنند یا از سایر داروهای کورتون استفاده می نمایند و بارها اعلام شده که این داروها عوارض جدی دارد. یکی از درمان هایی که برای حل مشکل بویایی تجویز می گردد، استفاده از داروهای کورتون دار است؛ اما در شرایط فعلی با احتیاط باید از داروهای کورتون دار استفاده کنیم.

مصباحی اظهار کرد: داروهای کورتون موارد مصرف خود را دارد و حتما باید توسط پزشک تجویز شده و از مصرف خودسرانه این داروها به طور جدی باید خودداری گردد.

به گزارش خبرنگاران، در روزهای اخیر موارد متعددی مبنی بر اختلالات بویایی و چشایی در مناطق مختلف کشور و به خصوص استان هایی که درگیری بیشتری با ویروس کرونا جدید دارند، گزارش شده است.

تا به امروز 7 هزار و 161 نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و 237 نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت نموده اند و همچنین تعداد بهبود یافتگان به دو هزار و 394 نفر رسیده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 195

به "خبرنگاران آیا مشکل بویایی و چشایی ارتباطی به ویروس کرونا دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آیا مشکل بویایی و چشایی ارتباطی به ویروس کرونا دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید