تداوم بلاتکلیفی ورزش همگانی و تقویت شائبه ها، پنجمین نامه به وزیر

به گزارش بازی های فکری، مجامع انتخاباتی فدراسیون های ورزشی از آن دسته موضوعاتی است که در هر دوره چالش های خاص خود را داشته است. این چالش ها بعضاً عمیق تر و دردسرسازتر شده اند وقتی تأخیر در برگزاری مجمع مورد نظر فراتر از حد قانونی رفته و همین مسئله بر نقدها پیرامون آن دامن زده است.

تداوم بلاتکلیفی ورزش همگانی و تقویت شائبه ها، پنجمین نامه به وزیر

فدراسیون ورزش های همگانی از جمله فدراسیون هایی است که به خاطر دیرکرد در برگزاری مجمع انتخاباتی مورد هجوم انتقاداتی نهاده شده است به خصوص اینکه در آنالیز دلایل آن، مثل خیلی دیگر از موارد مشابه پای وزارت ورزش به میان می آید و نظارتی که این وزارتخانه می خواهد بر فرایند انتخابات داشته باشد تا نتیجه دلخواهش به دست بیاید.

دو سال بلاتکلیفی در یک فدراسیون

آخرین مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش های همگانی 19 اسفندماه سال 1393 برگزار گردید. علی مجد آرا برنده آن مجمع انتخاباتی شد و بدین ترتیب وی برای دومین دوره متوالی ریاست این فدراسیون را عهده دار شد. با این حساب دوره ریاست چهارساله مجدآرا طبق قانون باید 19 اسفندماه 1397 به سرانجام می رسید اما وی تا 19 فروردین ماه سال 98 متصدی ریاست بود. در این روز اما با انتصاب افشین مولایی به عنوان سرپرست به دوره مدیریت مجدآرا که وارد مرحله غیرقانونی شده بود، سرانجام داده شد.

انتظار می رفت طی 6 ماه سرپرستی مولایی انتخابات برگزار گردد اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه 21 مهرماه سال گذشته با حکم وزیر ورزش، احمد گواری به عنوان دومین سرپرست انتخاب شد. این انتصاب در حالی انجام شد که قرار بود انتخابات فدراسیون ورزش های همگانی طی 6 ماه سرپرستی مولایی برگزار گردد اما به جز نام نویسی کاندیداها که در روزهای سرانجامی انجام شد، اقدامی دیگری در این زمینه صورت نگرفت.

دلیل تراشی برای دیرکردِ انتخابات

اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی که از ماه ها پیش تدوین و تصویب آن در دستور کار وزارت ورزش نهاده شد، هنوز به مرحله ای که ملاک عمل برای تصمیم گیری ها قرار بگیرد، نرسیده اما عاملی شده برای معطلی مدیران وزارت ورزش در پیگیری ها و تصمیم گیری های بعضی امور از جمله انتخابات فدراسیون ورزش های همگانی.

وزارت ورزش این اختیار را برای خود ایجاد نموده که در خصوص چهار فدراسیون اساسنامه ای متناسب با ماهیت آنها داشته باشد. ورزش های همگانی از جمله این فدراسیون هاست. قرار است ماهیت ترکیب مجمع این فدراسیون با فدراسیون هایی که جنبه قهرمانی دارند، تفاوتی هایی داشته باشد. ریشه این تفاوت هم در تعداد اعضای مجمع و افزایش آنهاست. وزارت ورزش می خواهد انتخابات فدراسیون ورزش های همگانی را با این شرایط برگزار کند درحالیکه هنوز مصوبه آن را نگرفته است.

وزارت ورزش به دنبال نتیجه دلخواه است؟

مثل دیگر فدراسیون ها، تعلل در برگزاری انتخابات فدراسیون ورزش های همگانی پای وزارت ورزش را به میان آورده و اینکه مدیران این وزارتخانه در واقع به دنبال مهیا کردن شرایط هستند برای اینکه گزینه همسو با خود را روی میز ریاست این فدراسیون بنشانند.

این شائبه وقتی پُررنگ تر و محتمل تر به نظر می سد که در میان کاندیداهای تأیید صلاحیت شده، نام افرادی از میان خودی هایِ وزارت ورزش به چشم می خورد مثل رضا شجیع و افشین مولایی که دوره سرپرستی در فدراسیون ورزش های همگانی با حضور او آغاز شد اما خودش برای انتخابات کاندیدا هم شد.

اختیاری که وزارت ورزش از دولت برای برگزاری انتخابات فدراسیون های ورزش های همگانی گرفته هم می تواند توجیهی دیگری باشد برای مدیریت در برگزاری انتخابات.

اساسنامه تصویب نشده اما اجازه لازم داده شده!

عمل به اساسنامه ای اصلاحی فدراسیون ها مستلزم مصوبه نهایی است در حالی که هنوز شورای نگهبان این مصوبه را صادر ننموده است. بنابراین فعلاً وزارت ورزش نمی تواند طبق این اساسنامه برای انتخابات فدراسیونی مانند ورزش های همگانی اقدام کند اما در عین حال اجازه ای را گرفته که راه را برای مدیریت دلخواه انتخابات هموار نموده است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور 10 خردادماه گذشته در نامه ای که برای اجرای مصوبه نحوه تشکیل انجمن های رشته های مربوط در فدراسیون های ورزشی چند رشته ای به وزارت ورزش ابلاغ کرد، تاکید داشت که فدراسیون های ورزش های همگانی، روستایی و بازی های بومی- محلی، زورخانه ای و کشتی پهلوانی و فدراسیون های چندرشته ای (به تشخیص وزارت ورزش و جوانان) از نظر ترکیب مجمع عمومی تابع دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان خواهند بود.

این اجازه در واقع این اختیار را به وزارت ورزش می دهد تا انتخابات فدراسیون ورزش همگانی را از حیث ترکیب مجمع و تعداد اعضای آن، آنطور که می خواهد و دنبال آن است، برگزار کند و این یعنی انتصاب زیر لوای انتخابات!

به هر حال وقتی قرار است تعداد اعضای مجمع افزایش داشته باشد و دستورات وزارت ورزش هم مشخص کننده باشد، بعید نیست افرادی وارد ترکیب شوند که هیچ آشنایی با آن رشته نداشته باشند و هدف از حضورشان صرفاً رأی دادن به گزینه موردنظر باشد. همین مسئله باعث کور شدن انگیزه های متخصصان این حوزه می گردد که می خواهند در انتخاباتی آزاد و سالم شرکت داشته باشند.

اعتراض کاندیداها به وزیر ورزش

ادامه دار بودن بلاتکلیفی انتخابات فدراسیون ورزش های همگانی در نهایت اعتراض رسمی بعضی از کاندیداهای این انتخابات را موجب شده است. این کاندیداها 17 خردادماه در نامه ای به وزیر ورزش با تاکید بر تأخیر 15 ماهه در برگزاری انتخابات و مهندسی شدن آن، خواهان ورود سلطانی فر و دستور مقتضی وی شده اند.

نبود دلیل قانونی برای تأخیر در برگزاری انتخابات، ادامه حضور بعضی از اعضای هیأت رئیسه بدون حکم، مدیریت انتخابات در راستای منافع فرد موردنظر معاونت فرهنگی و همگانی و … از جمله مواردی است که در نامه معترضان انتخابات فدراسیون ورزش های همگانی مطرح شده و به نهادی مانند سازمان بازرسی کل کشور هم رونوشت شده است.

سلطانی فر به پنجمین اعتراض پاسخ می دهد؟

به گزارش بازی های فکری، برای انتخابات فدراسیون ورزش های همگانی 28 نفر نام نویسی کردند اما تنها 11 نفر مجوز لازم را از کمیسیون تطبیق گرفتند. فاطمه ابوالقاسمی، محمدرضا اسد، عباسعلی اکبری، محمد بابایی، مهدی حیدری، ولی الله شجاع پویان، رضا شجیع، افشین مولایی، فرهاد نیکوخصال، مجتبی اصلانی و شهرام میرزمانی نفراتی هستند که پفراینده آنها در اختیار مراجع ذی صلاح نهاده شده است.

از میان این کاندیداها، شهرام میرزمانی، مجتبی اصلانی، فاطمه ابوالقاسمی و محمد بابایی نفراتی هستند که هفته گذشته نامه اعتراضی خود را برای وزیر ورزش ارسال کردند.

این پنجمین نامه کاندیداهای معترض به وزیر ورزش بود با این حال و با وجود ارسال چهار نامه قبلی، تا به امروز وزارت ورزش هیچ سرعت و عجله و ورود قانونی در خصوص انتخابات فدراسیون ورزش های همگانی و برگزاری سریع تر آن نداشته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 396

به "تداوم بلاتکلیفی ورزش همگانی و تقویت شائبه ها، پنجمین نامه به وزیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم بلاتکلیفی ورزش همگانی و تقویت شائبه ها، پنجمین نامه به وزیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید