با این علائم قطعا کرونا دارید!

به گزارش بازی های فکری، خبرنگاران : دانشمندان اسپانیایی در تحقیقات خود پیروز به کشف جدیدترین علامت ابتلا به کووید 19 شدند.

با این علائم قطعا کرونا دارید!

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از برنا، یک سال از همه گیری ویروس کرونا در دنیا می گذرد. دانشمندان در این مدت کوشیده اند با شناخت علائم این بیماری و مطلع سازی مردم نسبت به آن، به شناسایی افراد آلوده و قرنطینه کردن آن ها به منظور قطع زنجیره شیوع ویروس یاری نمایند. تب، سرفه خشک، و خستگی و بی حالی از جمله رایج ترین علائم ابتلا به کووید 19 است. از دیگر علائم ابتلا به این ویروس می توان به درد و رنج، گلودرد، اسهال، التهاب ملتحمه، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی، و بثورات پوستی اشاره نمود. با این حال، این موارد تنها علائم مشاهده شده در بیماران کرونایی نیست. دانشمندان به تازگی علامت دیگری از ابتلا به کووید 19 را کشف کردند.

بر این اساس، تحقیقات جدید در اسپانیا نشان می دهد بیش از 70 درصد از مبتلایان به کرونا علامت خشکی بینی را از خود بروز داده اند. نکته قابل تامل در این زمینه این است که پژوهشگران مشاهده کردند خشکی بینی پیش از سایر علائم در افراد آلوده مشاهده می گردد و در واقع نخستین علامت ابتلا به کووید 19 در بیماران خشکی بینی بوده است.

جوردی ناوارا، مسئول این پژوهش از دانشگاه بارسلون می گوید: این تحقیقات نشان می دهد هنوز علائم هشدار دهنده زیادی درباره ابتلا به کرونا وجود دارد که مورد توجه قرار نگرفته است. بسیاری دیگر از علائم کرونا مانند تنگی نفس باعث شده است نسبت به علائم ابتدایی که در بیماران دیده می گردد بی توجهی گردد.

محققان مشاهده کردند بیماران مبتلا به کووید 19 خشکی بینی را پیش از سایر علائم و یا همزمان با بروز سایر علائم نشان می دهند. با این حال، دانشمندان می گویند برای آنکه میزان رایج بودن این علامت را در تمامی بیماران با قطعیت بیان کنیم، نیازمند تحقیقات بیشتر هستیم.

تحقیقات دانشمندان دانشگاه بارسلون نشان داد به طور میانگین علامت خشکی بینی برای مدت 12 روز در بیماران کرونایی دیده می گردد. همچنین غالباً مسائل مرتبط با بینی با علائم از دست دادن حس بویایی به صورت همزمان اتفاق می افتد.

دانشمندان تاکید دارند مشاهده علائم زودهنگام ابتلا به کرونا همانند خشکی بینی می تواند به قطع زنجیره شیوع کووید 19 یاری شایانی کند. از این رو، مطلع سازی عمومی در این باره لازم است.

دیگر علائم رایج ابتلا به کرونا

دانشمندان انگلیسی اعلام کردند 172 علامت مختلف ابتلا به کووید 19 در بیماران مشاهده شده است. بعضی از این علائم بسیار شایع و بعضی دیگر به ندرت در مبتلایان دیده می گردد. با این حال، نمی توان به راحتی چشم ها را به روی این علائم بست.

محققان اعلام کردند آنالیز ها همچنین نشان می دهد علائم بیماری در افراد بهبود یافته می تواند برای ماه ها ادامه داشته باشد. دانشمندان با دسته بندی علائم مختلف در بهبود یافتگان اعلام کردند 172 علامت مرتبط با کرونا همچنان در بعضی بیماران دیده می گردد. از این میان، خستگی و سرفه های ممتد و خشک یکی از موارد بسیار شایعی است که بهبود یافتگان ماه ها پس از بهبودی از آن شکایت می نمایند.

در این لیست موارد عجیبی به چشم می خورد. از تشنج های شدید تا ارتعاشات داخلی بدن و کشیدن انگشتان دست و پا از جمله مواردی است که دانشمندان در مبتلایان به کرونا مشاهده نموده اند. همچنین علائم زیادی در پوست بیماران کرونایی مشاهده شده است که از این میان می توان به خارش پوست، کبودی، پیری پوست و ایجاد توده های عجیب و غریب روی پوست اشاره نمود.

بیماری شریانی یا کرونا؟

متخصصان می گویند علائم جدیدی که مبتلایان به ویروس کرونا از خود نشان می دهند بسیار شبیه به علائم کسانی است که به بیماری شریانی مبتلا هستند. بیمار شریانی یک بیماری مرتبط با گردش خون در افراد است که با تنگ شدن سرخرگ ها، جریان خون به اندام ها کاهش می یابد. در این حالت فرد دچار رخوت و ضعف در اندام ها، تغییر رنگ پوست، بثورات پوستی و زخم می گردد.

محققان تاکید دارند بیماران مبتلا به کووید 19 علائمی شبیه به بیماری شریانی را نشان می دهند به طوری که در ابتدا کادر درمان تصور می نمایند این افراد به بیماری شریانی مبتلا هستند، اما پس از انجام آزمایش تعیین می گردد فرد به ویروس کرونا آلوده است.

دکتر لین آتکین، یکی از متخصصان بیمارستان پیندرفیلد در این زمینه می گوید: شاهد آن هستیم که بعضی بیماران که به کرونای ملایم مبتلا هستند از سوزش در اندام های خود به ویژه پا شکایت دارند. وجود خارش در بیماران علامت هشدار آمیزی است که می تواند حاکی از ابتلا فرد به ویروس کرونا باشد.

مسائل گوارشی نشانه ابتلا به کروناست

دانشمندان معتقدند علائم مرتبط با فعالیت معده و روده با ابتلا به ویروس کرونا ارتباط مستقیم دارد. در بسیاری از موارد اولین نشانه پنهان ابتلا به کرونا در فعالیت معده و روده و غیر طبیعی شدن مدفوع فرد رخ می دهد. از آنجا که مردم کمتر به این موضوع توجه دارند، در گام بعدی علائم دیگر مانند تب و سرفه خشک در بیمار نمایان می گردد و آن موقع است که فرد به ابتلای خود به کرونا پی می برد.

توصیه می گردد افراد در زمان شیوع ویروس کرونا به مدفوعی که دفع می نمایند توجه داشته باشند. اگر حجم مدفوع بسیار بیشتر از حد طبیعی و رقیق تر از گذشته است یا فرد با سهولت بسیار بیشتر نسبت به گذشته به توالت رجوع می نماید، محتمل است این امر علامت پنهان ابتلا به کرونا باشد.

محققان می گویند به دلیل تاثیر ویروس کرونا بر فعالیت های گوارشی معده و روده، اسهال جزو نخستین نشانه های پنهانی است که مردم کمتر از دیگر علائم به آن توجه می نمایند. از این رو، متخصصان انگلیسی از مردم خواسته اند به کیفیت اجابت مزاج خود توجه داشته باشند.

علائم خطرناک ابتلا به کرونا

مرکز کنترل بیماری های واگیردار آمریکا اعلام نموده است دو علامت اورژانسی ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد که در صورت افراد قابل مشاهده است. این علامت شامل متمایل شدن لب ها به رنگ آبی است. همچنین گونه ها و چهره فرد نیز می تواند به رنگ آبی متمایل گردد. در این حالت فرد باید سریعا برای دریافت خدمات اورژانسی به بیمارستان مراجعه کند.

این مرکز تاکید نمود علائم اورژانسی دیگر که می تواند نشانه ابتلا به کرونا باشد و پس از آن باید سریعا به بیمارستان رجوع کرد شامل: مسائل تنفسی شدید، وجود فشار دائمی در قفسه سینه، گیجی و سردرگمی دائمی، عدم توانایی در بیدار شدن از خواب و یا ناتوانی در خوابیدن می گردد.

همچنین ویروس کرونا می تواند باعث ایجاد طوفان سیتوکین گردد. طوفان سیتوکین یک پاسخ شدید از سوی سیستم ایمنی بدن به عوامل بیماری زا است که می تواند به اندام ها و بافت های بدن آسیب جدی وارد کند. این موضوع می تواند به قلب، عروق، ریه ها و کلیه آسیب جدی وارد کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 681

به "با این علائم قطعا کرونا دارید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این علائم قطعا کرونا دارید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید