باید به دنبال مسیرهای دانش بنیانِ رقابت پذیر برای تحقق جهش فراوری باشیم

به گزارش بازی های فکری، بیست و چهارمین مراسم روز ملی صنعت و معدن صبح امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور ، سرپرست وزارت صنعت، نایب رئیس اتاق ایران و تعدادی از مسئولان و فعالان مالی برگزار گردید.

باید به دنبال مسیرهای دانش بنیانِ رقابت پذیر برای تحقق جهش فراوری باشیم

حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن، بابیان اینکه باید به دنبال مسیرهای دانش بنیان و رقابت پذیر برای جهش فراوری باشیم، تحقق این موضوع را در گروی بازتعریف و بازمهندسی در تعاملات دولت و بخش خصوصی اظهار داشت.

سلاح ورزی در این مراسم با اشاره به بیست و چهارمین دوره برگزاری گرامیداشت روز صنعت و معدن گفت: در طول این سال ها روال همواره به این ترتیب بوده است که مسئولان به ارائه آمار و ارقامی از تعداد جوازهای صادرشده بپردازند و بخش خصوصی هم از مسائل خود بگوید؛ اما واقعیت این است که اگر در طول این 24 سال، هرسال فقط مسائل جزئی را حل می کردیم، الآن شرایط به مراتب بهتر از قبل بود.

نایب رئیس اتاق ایران با تأکید بر ضرورت تحقق جهش فراوری در شرایط فعلی، با توجه به فرمایشات رهبری و نام گذاری آن به عنوان شعار سال، اضافه کرد: در طول 60 سال گذشته که دولت ها با اتکا به درآمدهای نفتی، کشور را اداره می کردند، بخش عمده ای از فعالان اقتصادی با استفاده از رانت و امتیازهای دولتی پیش می رفتند اما امروز که منابع ارزی نفتی مثل گذشته موجود نیست و دولت هم منبع اقتصادی چندانی برای دادن امتیاز ندارد، باید به دنبال مسیرهای دانش بنیانِ رقابت پذیر برای تحقق جهش فراوری باشیم.

سلاح ورزی در همین ارتباط بازتعریف و بازمهندسی نظام های فراوری، تعاملات دولت، بخش خصوصی و جامعه را موردتوجه قرار داد.

نایب رئیس اتاق ایران توضیح داد: باور عمومی این است که وظیفه دولت فراوری کالاهای عمومی ارزان و باکیفیت است؛ خواسته بخش خصوصی هم این است که دولت تنها به این وظیفه خود عمل کند. در همین زمینه یکی دیگر از مهم ترین مؤلفه هایی که در حوزه کالاهای عمومی باید مدنظر قرار گیرد، امنیت اقتصادی است.

سلاح ورزی اظهار داشت: برای تحقق جهش فراوری باید دولت به موضوع امنیت اقتصادی توجه جدی داشته باشد تا یک فضای قابل اطمینان و قابل پیش بینی برای بخش خصوصی به وجود آورد؛ اما متأسفانه در حال حاضر، فراوری روزانه مقررات دست وپا گیر به حدی شده است که مهم ترین دغدغه فعالان بخش خصوصی را این موضوع تشکیل می دهد.

سلاح ورزی همچنین انتشار شفاف و منظم آمار اقتصادی از سوی دولت را یکی دیگر از مؤلفه های امنیت اقتصادی عنوان و اظهار داشت که از زمستان 97 تا به امروز، آمار قابل استفاده ای برای بخش خصوصی از سوی بانک مرکزی منتشرنشده است.

نایب رئیس اتاق ایران همچنین توضیح داد: در شرایط امروز ایران، انتشار و تأکید این جمله که مالک ارز مردم، دولت است هیچ نتیجه ای جز کاهش رشد سرمایه گذاری و فرار سرمایه ها نخواهد داشت.

او با اشاره حذف مجوزهای فراوری و واردات الکل از زمان شیوع ویروس کرونا تأکید کرد که می توان از تجربه کرونا برای جهش فراوری استفاده کرد. او در همین زمینه پیشنهاد داد، در مورد کسب وکارهای مؤثر و مهم در فرایند صدور مجوزها و اعمال نظارت ها تسهیل گسترده تری به وجود آید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mbgames.ir شناسه مطلب: 413

به "باید به دنبال مسیرهای دانش بنیانِ رقابت پذیر برای تحقق جهش فراوری باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید به دنبال مسیرهای دانش بنیانِ رقابت پذیر برای تحقق جهش فراوری باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید